Co to znaczy wybaczać w psychoterapii?
Co to znaczy wybaczać w psychoterapii?
Co to znaczy wybaczać w psychoterapii? – Kompleksowy przewodnik
Co to znaczy wybaczać? Często podczas sesji słyszę od moich klientów, którzy doświadczyli w przeszłości krzywdy, zaniedbania, bólu, cierpienia ze strony innych osób: „ale ja już jemu/jej wybaczyłam” więc ja wtedy dopytuję:
- Co to dla Ciebie znaczy wybaczyć?
- Jak tego doświadczasz?
I wtedy najczęściej pojawia się zdanie: puściłam to, zapomniałam o tym lub chcę zapomnieć itd. Chcę dzisiaj, odczarować słowo wybaczam, co ono oznacza w procesie psychoterapii, co ono generalnie oznacza lub nie oznacza w rozwoju osobistym.
Zacznę od tego, że wybaczenie nie jest:
- oznaką słabości
- – pogodzeniem się/zawarciem pokoju
- – wymazywaniem sytuacji z przeszłości/ zapomnieniem
- – tłumaczeniem lub akceptowaniem zachowań innych osób
- – powracaniem do tego, co było wcześniej
- – nie jest dla innych, tylko dla Ciebie, żeby uwolnić się od złości i nienawiści
W kontekście psychoterapii przebaczenie jest bardzo złożonym procesem, który wykracza poza proste “zapomnienie” lub “usprawiedliwienie” czyjegoś czynu. Zamiast tego, skupia się na transformacji negatywnych emocji i schematów myślowych związanych z doznaną krzywdą.
Co to znaczy? Jak to się manifestuje w praktyce?
Mechanizmy wybaczania
Proces wybaczania obejmuje kilka kluczowych mechanizmów:
Zrozumienie: Osoba uświadamia sobie i akceptuje fakt, że została skrzywdzona, identyfikuje źródło bólu i krzywdę, którą poniosła
Empatia: Próba spojrzenia z perspektywy osoby krzywdzącej, zrozumienia jej motywów i kontekstu sytuacji, w której doszło do krzywdy (nie oznacza to usprawiedliwienia jej czynów).
Akceptacja: Osoba godzi się z tym, co się wydarzyło, uznaje, że nie może zmienić przeszłości, ale ma moc nad tym, jak zareaguje na tę sytuację w teraźniejszości.
Puść wolno: Oznacza to porzucenie urazy, gniewu i żalu, które wiążą się z doznaną krzywdą. Nie chodzi o to, aby zapomnieć o tym, co się stało, ale o to, aby przestało to kontrolować nasze życie.
Współczucie: Osoba rozwija współczucie zarówno dla siebie, jak i dla osoby krzywdzącej, zdaje sobie sprawę, że wszyscy popełniają błędy i zasługują na drugą szansę.
Zmiana postrzegania: Przeformułowanie negatywnej historii o doznanej krzywdzie na bardziej konstruktywną i zorientowaną na przyszłość.
Ważne jest to, iż przebaczenie jest procesem indywidualnym i nie dla każdego. Niektórzy ludzie potrzebują więcej czasu i wsparcia, aby przepracować traumę i dojść do etapu przebaczenia. Czyli najpierw muszę przepracować traumę, ją uznać, poczuć, dać sobie prawo do uczuć z nią związanych, aby móc przebaczać.
Czyli najprościej mówiąc:
- to się stało- nie zmienię tego
- pozwalam sobie czuć ból z tym związany
- ale ta rana nie kieruje już moim życiem.
Buduję swoja tożsamość, obraz siebie i relacje a krzywda, której doświadczyłam już nie, definiuje mnie i relacje, które tworzę.
Przebaczenie jest procesem budowania wewnętrznego ładu i porządkowaniem uczuć, ale i stopniowym odnajdywanie spokoju w sobie oraz takiego rodzaju mocy osobistej, która nie wymaga już nieustannej walki. Tak rozumiane przebaczenie jest spotkaniem z samym sobą.
Co to znaczy wybaczać? Korzyści z wybaczenia
Dla zdrowia psychicznego
Wybaczenie przynosi liczne korzyści zdrowotne, w tym:
- Redukcja stresu: Uwalnia od napięcia i negatywnych emocji.
- Poprawa zdrowia fizycznego: Zmniejsza ryzyko chorób serca i innych problemów zdrowotnych
Dla relacji interpersonalnych
Wybaczenie może znacząco poprawić jakość relacji z innymi. Pomaga odbudować zaufanie i otwartość na kontakt z innymi ludźmi. Osoby, które praktykują wybaczanie, częściej doświadczają:
- Większej empatii: Lepsze zrozumienie i akceptacja innych.
- Lepszego wsparcia społecznego: Silniejsze więzi z bliskimi
Jak ma się do tego psychoterapia?
- Rozpoznaniu i zrozumieniu emocji związanych z doznaną krzywdą.
- Przepracowaniu traumatycznych doświadczeń.
- Rozwinięciu umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami.
- Nauce technik przebaczania.
- Wsparciu w podejmowaniu decyzji dotyczących kontaktu z osobą krzywdzącą.
Pamiętaj, że przebaczenie nie jest obowiązkiem, ale może być drogą do uwolnienia się od negatywnych emocji i budowania zdrowszych relacji.
Jeśli czujesz, że chcesz pogłębić temat poniżej link do ciekawego artykułu:
Pięknego dnia Ci życzę
Ilona
0 komentarzy